Americká hypotéka: Výhody a nevýhody

Podle nejnovějších statistik má s úvěrovým produktem zkušenost každý druhý Čech, to může být trochu alarmující údaj. Je ale zapotřebí si uvědomit, že řada úvěrových produktů je tu proto, abychom díky nim mohli plnit své celoživotní sny a cíle. Americká hypotéka je bezesporu jedním z nich. Není to však hypoteční úvěr v pravém slova smyslu. Svými podmínkami stojí na pomezí klasického hypotečního úvěru na bydlení a spotřebitelským úvěrem. Pojďme se společně podívat, jaké výhody americká hypotéka svým klientům přináší?

 

Neúčelový úvěr

Klasický hypoteční úvěr na bydlení je účelový úvěr, kde je zapotřebí veškeré čerpání úvěru dokládat pomocí faktur, dokumentů a účtenek. Mnoho lidí proto volí americkou hypotéku pro její benevolentnost, která je spjata právě s čerpáním úvěru. Jelikož je americká hypotéka neúčelová, je možné peníze z ní využít dle svého uvážení – cestování, studium v zahraničí, bydlení atd. Hodí se i v situacích, kdy řemeslníci poskytují výraznou slevu v případě platby hotově.

 

Úroková sazba

počítání peněz

Už jsme si řekli, že americká hypotéka stojí někde na pomezí té klasické a spotřebitelského úvěru, tomu odpovídá i výše roční úrokové sazby, která se v současné době pohybuje kolem 3%. U hypotéky na bydlení je to 1,5% a u dlouhodobých spotřebitelských úvěrů se úroková sazba pohybuje kolem 10%. Z takového údaje jasně vyplývá, že se financování vlastního bydlení americkou hypotékou může výrazně prodražit, když jenom na úrocích zaplatíme každý rok dvojnásobek. I ta nejlevnější americká hypotéka tak nemusí být vždy nejlevnější.

 

Zástava nemovitosti

rodinný dům

V tomto ohledu, stejně jako v případě běžné hypotéky, banka i nebankovní subjekt vyžaduje zástavu nemovitosti. V případě neschopnosti splácet může věřitel nemovitost nabídnout k prodeji za zlomek odhadní hodnoty. Pro banku je ale v takovém případě úvěr menší riziko a nabízí právě výhodnější úrokovou sazbu.

4/5 - (1 vote)
Americká hypotéka: Výhody a nevýhody
Přesunout se na začátek